W 2024 roku wprowadzono znaczące podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli (o 30-33%) oraz pracowników urzędów państwowych i służb mundurowych (o 20%). Łączny koszt tych podwyżek szacowany jest na 1,2% PKB w 2024 roku. Zmiany te, w połączeniu z innymi transferami społecznymi, mają istotny wpływ na dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych i mogą przyczynić się do wzrostu konsumpcji prywatnej oraz presji popytowej, co również może niekorzystnie wpłynąć na inflację. Do rewizji w dół inflacji bazowej w najbliższych kwartałach przyczynia się również niższy wzrost cen artykułów medyczno-farmaceutycznych, wynikający z objęcia od 1 września br. Kolejnych grup wiekowych programem bezpłatnych leków refundowanych.
« Shortujący » zarobili 159 mld USD na spadkach. Największe zyski od 2022 roku
W przypadku cen żywności istnieje znacząca niepewność dotycząca horyzontu w jakim będzie obowiązywać zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe. « Jednocześnie jednak zmniejszenie zakresu tych działań, wobec wyższej ścieżki cen energii, może przyczynić się do wzrostu oczekiwań inflacyjnych i dynamiki nominalnych wynagrodzeń osłabiając przełożenie na ceny niższej presji popytowej » – napisano. « Porównanie dotyczy wariantu projekcji marcowej opracowanego przy założeniu utrzymania działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii w całym jej horyzoncie, który w poprzedniej rundzie prognostycznej pełnił rolę scenariusza centralnego » – dodano. Zwrócono uwagę, że w Polsce napływające dane miesięczne sugerują, że roczna dynamika PKB w III kwartale 2024 r. Mogła być nieco niższa niż w II kwartale 2024 r., gdy wyniosła 3,2 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną (inflacja) według przewidywań zespołów ekonomistów średnio w bieżącym roku o 4,26% wobec 4,40% spodziewanych w lutym, w 2026 zaś spadnie do 3,12%, zamiast do 3,20%, jak sądzono miesiąc wcześniej. Będzie więc niższa od odnotowanej w 2024 roku (3,6%) i znajdzie się w paśmie dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.). W takim otoczeniu dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej ma wystarczająco oddziaływać, by inflacja LexaTrade – informacje o brokerze, opinie, wiarygodność zmierzała w kierunku celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. W średnim okresie (z odchyleniem do 1 pp.).
W scenariuszu zamrożenia cen nośników energii inflacja CPI w Polsce w ’25 wyniesie 4,3 proc.
Zgodnie z założeniami bieżącej projekcji aż do II kwartału 2026 roku dynamikę cen energii w ujęciu rdr istotnie podwyższać będą zmiany regulacyjne i dopiero w II połowie 2026 r. – Co prawda miesięczne dane o sprzedaży w lutym rozczarowały, ale niespodzianka ta nastąpiła po lepszych od prognoz odczytach za styczeń – wyjaśnia swoją decyzję zespół, któremu przewodzi Piotr Kalisz. – W sumie konsumpcja w całym bieżącym roku może wzrosnąć nawet nieco szybciej, niż to miało miejsce w 2024 r. Dodatkowym bodźcem dla wzrostu PKB powinno być spodziewane ożywienie w inwestycjach finansowanych napływem funduszy z budżetu Unii Europejskiej. W całym bieżącym roku oczekujemy wzrostu gospodarczego na poziomie około 4% r/r.
Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według centralnej ścieżki nowej projekcji w 2024 r. Wyniesie 2,3–3,1 proc., czyli ma być niższe niż wskazywano w lipcu (projekcja zakładała wtedy 2,3–3,7 proc.). PKB ma znaleźć się w przedziale 2,4–4,3 proc., co także jest gorszym wynikiem niż sugerowała ostatnia projekcja (2,8–4,8 proc.). Polski PKB ma urosnąć w tempie 1,7–4,0 proc., czyli również niżej niż w poprzedniej prognozie (w lipcu prognozowano 1,9-4,3 proc.). Jakby nie patrzeć, to porażka na całej linii.
Jeśliby podejść dosprawy czysto matematycznie, to obecnie wynosi on ok. 3,4%. Przy takiejwartości ścieżki CPI zrealizowanej i „docelowej” niemal idealnie by się ze sobąpokrywały. To jest przeszłość, której nie zmienimy. Ceny wzrosły i niema powrotu do cen z roku 2019. A todlatego, że inflacja jest drogą w jedną stronę. Inflacja manifestuje siępoprzez wzrost cen.
- W 2024 r., na poziomie 3,5 proc.
- Był niższy od oczekiwań i wyniósł 4,9%.
- Uważny obserwator dostrzeże tu już przynajmniej trzy różnicewzględem brzmienia ustawy o NBP.
- Dodatkowym bodźcem dla wzrostu PKB powinno być spodziewane ożywienie w inwestycjach finansowanych napływem funduszy z budżetu Unii Europejskiej.
- Odczasu utworzenia Rezerwy Federalnej w grudniu 1913 roku siła nabywcza dolara spadłao 96,9%.
Dodał też, że decyzja o ewentualnej obniżce zależy od kolejnych danych, które będą napływać z gospodarki. Prosto na Twojego maila będziemy wysyłać skrót najważniejszych informacji ze świata finansów, powiadomienia o nowościach rynkowych, najnowsze oceny i raporty oraz codzienne notowania wybranych przez Ciebie funduszy inwestycyjnych. Projekcja inflacji i PKB została sporządzona z uwzględnieniem danych dostępnych do 14 czerwca 2024 r. Ponadto, od 1 stycznia zwiększono kwotę świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+” do 800 zł na każde dziecko. Wprowadzono też dodatkowe świadczenia dla osób niepełnosprawnych oraz nowe zasady dotyczące świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy podejmują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Od 1 października ma obowiązywać program „Aktywny Rodzic”, zwiększający dofinansowanie opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat względem wypłacanego dotychczas Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.
Rada Polityki Pieniężnej wskazuje, że w Polsce dynamika aktywności gospodarczej w I kw. Była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i zbliżona do odnotowanej w IV kw. Roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były ujemne, a dynamika produkcji budowlano-montażowej obniżyła się. Na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 r.
Jednak według ich przewidywań Polska i tak będzie miała jeden z najszybszych wzrostów w szeroko zdefiniowanym regionie CEE, plasując się tuż za Serbią (3,8%) i wyraźnie wyprzedzając sześć innych krajów. Do spadku krajowej inflacji – jak czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu RPP – będzie się przyczyniać osłabienie dynamiki PKB, w tym konsumpcji, następujące w warunkach istotnego obniżenia dynamiki kredytu. Wywołany wyższym popytem krajowym wzrost importu częściowo neutralizuje jego oddziaływanie na dynamikę PKB” – napisano. „Pozytywnie na wzrost gospodarczy oddziałuje natomiast większa odporność inwestycji przedsiębiorstw na osłabienie popytu, związana z potrzebą odbudowy zasobu kapitału wytwórczego po okresie pandemii oraz szybko rosnącymi kosztami pracy. Rada podtrzymała, że presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną.
Było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac.Po uwzględnieniu zrewidowanych danych GUS dotyczących dynamiki cen konsumpcyjnych na początku br., a także szybkiego szacunku za marzec, roczny wskaźnik inflacji CPI w I kw. Był niższy od oczekiwań i wyniósł 4,9%. Podwyższony poziom inflacji wynika głównie z podwyżek administrowanych cen energii – w tym przede wszystkim częściowego odmrożenia cen nośników energii od lipca 2024 r.
- W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która zdecydowała o niezmienianiu stóp procentowych.
- Roku by nie wzrosły, to inflacja byłaby niższa ale nadal powyżej celu NBP.
- Wyniesie 5,2 proc., a w 2026 r.
- Przedstawione dzisiaj główne elementy listopadowej projekcji nie są korzystne.
Oto koszty podwyżek płac i nowych świadczeń
„Jest ono odzwierciedlone w rewizji w dół ścieżki cen surowców energetycznych oraz niższym od Polska giełda kryptowalutowa KuCoin oczekiwań odczycie dynamiki cen producenta w IV kwartale 2023 r. Niższe koszty wytwarzania sprzyjać będą poprawie sytuacji sektora przedsiębiorstw i oddziaływać w kierunku szybszego wzrostu inwestycji i odbudowy zapasów” – zaznaczono. « Na obniżenie dynamiki PKB względem projekcji marcowej wpływa również rewizja w górę ścieżki cen surowców energetycznych wpływająca na koszty funkcjonowania przedsiębiorstw i obniżająca dodatkowo dochody gospodarstw domowych w ujęciu » – dodano. Ścieżka projekcji NBP, przy założeniu zamrożenia cen nośników energii dla gospodarstw domowych, zakłada, że inflacja CPI w 2024 r. Na poziomie 4,3 proc., a w 2026 r. Ścieżka ta nie jest centralną projekcją NBP.
Wniosek o obniżkę stóp procentowych możliwy już na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że Monday Market Analysis and the Week Ahead! inflacja CPI w 2024 r. Wyniesie 5,2 proc., a w 2026 r. – wynika z lipcowej projekcji NBP. W kierunku niższej dynamiki cen konsumenckich oddziałuje również złagodzenie presji kosztowej odzwierciedlone w silniejszym od oczekiwań spadku w ostatnich miesiącach cen produkcji przemysłowej” – dodano.
Inflacja bazowa ma wynieść kolejno 4,2% w 2024 roku, 3,8% w 2025 roku, a w 2026 roku 3,5%. Dynamika wynagrodzeń w ścieżce centralnej listopadowej projekcji będzie jednocyfrowa od II kw. 2025 r., a na koniec 2026 roku znajdzie się blisko 6 proc. – NBP – wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.
« Jak inflacja leci « na łeb na szyję », to w pewnym momencie można dokonać dostosowania i obniżyć stopy procentowe » – stwierdził. – W efekcie, w II połowie 2025 inflacja powinna wrócić do przedziału dopuszczalnych wahań wokół celu NBP i zbliżyć się do 3 procent rok do roku. Nie podzielamy pesymizmu inflacyjnego NBP, przedstawionego w marcowej projekcji. W I kwartale 2025 roku inflacja wyniosła 4,9 procent rok do roku, podczas gdy bank centralny prognozował 5,4 procent rok do roku (przed rewizją danych GUS za styczeń) – uważają Benecki i Antoniak.